پوشش سقف شیروانی

انتخاب پوشش سقف شیروانی

پوشش سقف شیروانی
در واقع پوشش سقف شیبدار علاوه بر ظاهر زیبا و جلوه با شکوهی که به ساختمان می بخشد ، حس بسیار خوبی را در بیننده ایجاد می کند . گویی مفهوم سقف در سقف شیبدار یا همان سقف شیروانی خلاصه شده است. فرم  ، رنگ و نمای سقف با توجه به علایق و سلیقه صاحب خانه تعیین می گردد ، اما سوالات زیر به عنوان دغدغه های اصلی ذهن صاحب خانه همواره در انتخاب متریال و نوع سقف شیروانی تاثیرگذار است:
زیرسازی شیروانی به چه صورتی باید انجام شود ؟
وزن سازه با توجه به ورق و زیرسازی چقدر خواهد بود ؟
آیا پوشش مورد نظر برای سقف شیروانی از تنوع بالا برخوردار است؟
آیا این پوشش دارای مقاومت حرارتی می باشد؟
آیا این پوشش استانداردهای لازم برای یک سقف شیروانی خوب را داراست؟
این پوشش مقاومت در برابر آتش سوزی دارد؟
آیا امکان نصب و از همه مهمتر تعمیر و نگهداری این پوشش به راحتی قابل انجام است؟
آیا این پوشش شیروانی برای محیط زندگی من مناسب است ؟
هزینه این پوشش و طول عمر آن چقدر است؟
...
برای پاسخ به این سوالات و امکان انتخاب بهترین و با کیفیت ترین نوع پوشش در این مقاله به کمک شما می آییم تا پوشش شیروانی متناسب با بودجه  محیط زندگی خود انتخاب فرمایید.

متریال های متنوعی برای پوشش سقف های شیروانی با توجه به مولفه هایی نظیر تبادل حرارتی ، سرعت نصب ، وزن سازه ، تحمل سقف ، قیمت و عوامل محیطی طراحی و تولید شده اند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم تا بهترین انتخاب را بتوانیم انجام دهیم.

۱)    سقف شیروانی با پایه آسفالت

آسفالت یکی از ابتدایی ترین و ارزان ترین متریال هایی است که برای پوشش سقف شیروانی به کار می رود. طول عمر بالا ، تطبیق پذیری با انواع شرایط جوی ، قابلیت نصب آسان ، قیمت بسیار مناسب ، تنوع رنگی بالا ، وزن نسبتا پایین ، جلوگیری از انتشار صدا بر روی سقف از مهمترین ویژگی های این دسته از متریال می باشد.

 

پوشش سقف
   

۲)    سقف شیروانی با تایل بتنی و سفال

تایل های سفالی از نوستالژیک ترین متریال مورد استفاده در سقف های هستند که از دیرباز مورد استفاده قرار می گرفت. مخصوصا در معماری گذشته ما استفاده از سفال طرفداران پروپاقرصی داشته است. اما با توجه به نصب تخصصی سفال ، وزن نسبتا بالا ، گران بودن و شکننده بودن سفال امروزه استفاده از آن بسیار کاهش یافته است. 
جهت رفع مشکلات تایل های سفالی و استفاده از نمای سفال ، تایل های بتنی که کاملا مشابه تایل های سفالی هستند طراحی و تولید گردید. اما وجود ترک و تردی این تایل ها و همچنین تغییر رنگ آن ها در برابر آفتاب نیز استفاده از تایل بتنی را در سقف های شیروانی محدود نمود.

تایل شیروانی
   

۳)    سقف شیروانی با متریال سنگ

یکی از پوشش های مدرن برای سقف شیروانی استفاده از سنگ های خاص است که در برخی از ویلاهای لاکچری و سوپر لوکس مورد استفاده قرار گرفته است. پوشش سنگی با رنگ های مشکی ، خاکستری و قرمز بازتاب زیبایی از نور خورشید دارد که جلال و شکوه ساختمان را چند برابر می کند. البته قیمت بالای آن ، وزن زیاد، مشکلات اجرایی فراوان و امکان شکستگی سنگ کاربرد آن را در ایران تقریبا به صفر رسانده است. 

انواع متریال سقف شیروانی
   

۴)    سقف شیروانی چوبی

اگر از قدمت چوب در ساخت ساختمان ها و سقف شیروانی بخواهیم صحبت کنیم شاید مقاله ای جامع و مجالی کامل بطلبد . چوب ازجمله متریال هایی ست که همواره مدنظر طراحان و مهندسان ساختمان قرار داشته و طرفدارانی به قدمت تاریخ بشر دارد. البته امروزه با پیشرفت علوم مختلف فرآوری های متنوعی بر روی چوب و مصنوعات چوبی انجام گرفته است که سقف شیروانی نیز از این پیشرفت بی نصیب نبوده است.
یکی از مهمترین معایب استفاده از چوب قابلیت اشتعال آن می باشد که امروزه این مشکل با فرآوری چوب به راحتی مرتفع شده است. اگرچه بسیاری از مشکلات چوب توسط دانش امروز بشر برطرف شده است اما امکان خمیدگی چوب در اثر رطوبت ، ضعف آن نسبت به سایر متریال و قیمت نسبتا بالای آن همچنان استفاده از چوب را در سطح پایینی نگه داشته است.

سقف چوبی
   

۵) سقف شیروانی پلیمری

پوشش شیروانی پلیمری با توجه به نقایصی که در پوشش فلزی و تایل ها وجود دارد و جهت برطرف نمودن این نقایص طراحی و تولید شده است. این پوشش با پایه پلیمری که بیشتر از قیر مشتق می گردد در طرح ها و رنگ های متنوع طراحی و تولید می شود.

آندو ویلا
   

۶)    سقف شیروانی فلزی

یکی دیگر از متریال های مدرن مورد استفاده در سقف های شیروانی ورق های موج دار فلزی هستند که به مرور زمان پرکابردترین متریال سقف شیروانی شده و تبدیل به یک ابر صنعت گردیده است. ورق فلزی با توجه به مقاومت بالا در برابر شرایط جوی ، تحمل بار مکانیکی بسیار مناسب ، قیمت مناسب ، وزن بسیار پایین ، نصب بسیار آسان ، تنوع طرح و رنگ بالا و عدم شکستن مهمترین و پرکاربردترین پوشش سقف شیروانی شده است. با توجه به استقبال روزافزون از ورق موج دار فلزی تنوع بسیار بالایی در طرح ها و مدل های ورق شیروانی ایجاد شده است که در صفحه ورق موج دار شیروانی می توانید ملاحظه نمایید.

ورق شیروانی
   


۷)    سقف شیروانی با سلول خورشیدی 

کاربرد سلول های خورشیدی ، مربوط به انرژی های تجدید پذیر و سبز است که هر روز بر تعداد طرفداران آن افزوده می شود. سلول های خورشیدی که امروزه برای خیلی از مردم شناخته شده هستند با توجه به گسترش کاربرد آن و استقبال مصرف کنندگان در طرح ها و با تکنولوژی های متفاوتی تولید شده و عرضه می گردد . اخیرا نوعی از سلول های خورشیدی تولید شده اند که با سنگینی وزن برف نیز می توانند برق تولید کنند. بنابراین استفاده از سلول خورشیدی در مناطق سردسیر نیز توجه اقتصادی دارد .

سلول خورشیدی